7.4.2013 jsme s manželkou Erčou navštívili Prahu, abychom večer ve 20:00 mohli shlédnout koncert Tarji Turunen s Mikem Terranou a filharmonickým orchestrem Bohuslava Martinů v Kongresovém centru. Protože máme v hlavním městě přátelé, tak jsme vyrazili do naší matičky stověžaté o den dříve, abychom si mohli Prahu vychutnat celý den, ale také se projít, když je u nás v Třinci stále 20 cm sněhu a na horách leží kolem jednoho metru. Tam se chodit zatím moc nedá.
Viktor, náš průvodce nám vybírá trasu, která se nám bude líbit. Dlouhé to má být se vším všudy kolem 10 km, což na jarní rozchození je krásné.
Po krátké procházce Střešovicemi se přesuneme tramvají na zastávku Ohrada pod Vítkovem a pak už pěšourem navštěvujeme památník Národního osvobození na Vítkově, kde si prohlížíme komnaty Klementa Gottwalda, ve kterých za totality ošetřovali jeho nabalzamované tělo a ukazovali státním návštěvám. Nádherná byla vyhlídka ze samotného vrcholu památníku, kde máte celou Prahu jako na dlani a dá se říci, že Petřín vám neukáže to, co samotný Vítkov!
Poté jsme se vydali žižkovskými a vinohradskými uličkami směrem k Nuselskému mostu. Cestou jsme obdivovali místní pavlačovou architektůru žižkovských činžáků a pak na Vinohradech komplex lékařských fakultních budov.
Třešničkou na dortu byla porodnice u Apolináře, kde se nám Viktor pochlubil tím, že se tu narodil již jeho děděček, maminka, on, ale i jeho dvě děti. Měli jsme štěstí a mohli jsme vstoupit i na chvíli dovnitř a pokochat se architekturou severoněmeckého novogotického stylu z červených pálených cihel bez omítnutí.
Pak jsme se vydali přes známý Nuselský most kolem Kongresového centra na Vyšehrad, kde jsme si poslechli komentovanou Viktorovu přednášku o okolí pod Vyšehradem a zjistili jsme tak spoustu nových informací, které bychom se jen tak při procházce touto pevností nedozvěděli. Pak už jsme si prohlédli vyšehradský hřbitov, kde odpočívají naše významné osobnosti a nakonec jsme se rozloučili s naším průvodcem a honem na koncert.....
autor: Pavel Zubek